Hjemmeside til fysioterapeuter.

Fra det, patienten mærker, til en tid hos den rigtige behandler.

En patient søger sjældent efter en behandlingsform. Hun søger efter det, hun mærker. Jeg bygger en Webflow-hjemmeside, der begynder dér, forklarer første besøg og gør det let at bestille tid hos den rigtige behandler.

Beregn din pris · Se bookingvalgene

Hjemmeside fra
3.495 kr. ekskl. moms
Typisk leveringstid
3–6 uger, afhængigt af omfang
Kontaktperson
Oscar gennem hele projektet

Patienten søger efter problemet, ikke efter metoden

En patient skriver ikke Hvilke behandlingsformer tilbyder I? Hun skriver, hvad der er galt, eller hvad hun gerne vil kunne igen. Derfor kan en side ordnet efter problemer være lettere at bruge end en liste over metoder.

Siden kan have en side pr. problemområde, hvor patienten genkender sin situation, læser kort, hvordan klinikken arbejder med den, og kan bestille tid. Metoderne nævnes dér, hvor de forklarer noget, og ikke som overskrift.

  • Sider efter det, patienten beskriver
  • Metoderne forklares, hvor de hjælper
  • Hver side ender i en vej til at bestille tid
  • Klinikken vælger selv problemområderne

Det, en side om første besøg kan svare på

Eksemplerne viser spørgsmål, patienter ofte vil have svar på. Hvad der gælder hos jer, bestemmer I.

  • Hvad sker der?

    En kort beskrivelse af, hvordan et besøg forløber, så patienten ved, hvad hun skal forvente.

  • Hvad skal jeg have med?

    Fx tøj, tidligere undersøgelser eller billeder, hvis I ønsker det.

  • Hvad koster det?

    Priser og betalingsform, hvis I vil skrive dem. Skriv dem kun, hvis de er faste.

  • Hvad hvis jeg ikke kan?

    Reglerne for afbud, så patienten kender dem, før hun bestiller.

Fire måder at bestille tid på, og hvad de kræver

Med flere behandlere afgør bookingløsningen, om patienten kommer til den rigtige. Valget følger jeres arbejdsgang.

Bookingvej, hvad den passer til, hvad den kræver af klinikken, og prisen
BookingvejPasser tilKlinikken skalPris
TelefonKlinikker med fast betjening af telefonenHave nogen til at tage den i åbningstidenMed i siden
Ét indlejret bookingværktøjKlinikker, der allerede bruger et bookingværktøj til alleHave værktøjet og betale dets abonnement1.500 kr.
Link pr. behandlerKlinikker, hvor hver behandler har sin egen kalenderHolde hver kalender opdateret1.500 kr.
ForespørgselsformularKlinikker, der selv aftaler tider efter en kort beskrivelseLæse og besvare henvendelser hver arbejdsdag1.500 kr.

Bookingværktøjet og dets abonnement har sin egen pris hos leverandøren. Beløbene er ekskl. moms og de samme som i prisberegneren.

Hvem patienten møder

Mange vælger behandler før klinik. En side pr. behandler eller et afsnit pr. behandler kan fortælle om uddannelse, særlige områder og hvilke problemer, hun arbejder med. Billeder skal være jeres egne og brugt med den enkeltes accept.

Hvis behandlerne skifter, kan en CMS-løsning gøre det let at tilføje og fjerne en behandler uden at ændre selve siden.

  • En side eller et afsnit pr. behandler
  • Billeder med den enkeltes accept
  • Hvilke problemer behandleren arbejder med
  • CMS, hvis behandlerne skifter

Hvad siden ikke bør love

En behandlingsside bør beskrive, hvad klinikken gør, og ikke love et resultat. Skriv, hvordan I arbejder med et problem, og ikke at patienten bliver helbredt eller smertefri.

Hvad der må siges om behandling, er klinikkens ansvar. Jeg bygger siden med de tekster, I har godkendt, og jeg yder ikke juridisk rådgivning.

En klinikside og en side med forløb

Tand i Søborg er en klinikhjemmeside, men for en tandklinik og ikke en fysioterapeut. Wester Performance viser, hvordan forløb kan være egne sider.

  • Forsiden på Tand i Søborg

    Tand i Søborg

    Kundeprojekt · Website · Webdesign

    Til en tandklinik har jeg designet og udviklet en hjemmeside på 14 sider i Webflow. Den begynder med det, patienten spørger om, og fører videre til behandling, akut hjælp, første besøg og tilskud.

  • Forsiden på Wester Performance

    Wester Performance

    Kundeprojekt · Website

    Jeg har designet og bygget coachens website i Webflow i tæt dialog med ham. Forløb, resultater, samarbejdspartnere og blog har hver sin side.

Niveauerne for en fysioterapisside

Niveauet følger antal sider. Flere problemområder og behandlere løfter siden til næste trin.

Hjemmesideniveauer og vejledende startpriser ekskl. moms
NiveauSiderPasser typisk tilPris fra
Starter1–3 siderÉn klinik med få problemområder og telefon eller formular3.495 kr.
Business4–8 siderFlere problemområder, første besøg og booking9.495 kr.
Premium9–15 siderFlere behandlere hver med en side, mange problemområder og booking pr. behandler17.495 kr.
Større projekterOver 15 siderVurderes ud fra opgavenIndividuelt tilbud

Alle priser er vejledende fra-priser ekskl. moms (25 %) og ikke et bindende tilbud. Du får en fast pris, tidsplan og plan, før vi aftaler et projekt.

Det, der kan gøre siden lettere at bruge

Tilvalgene hjælper patienten med at bestille og klinikken med at holde siden opdateret.

Tilvalg, hvorfor de kan være relevante, og prisen
TilvalgHvorfor det kan være relevantPris
BookingPatienten kan vælge en tid direkte i jeres eget værktøj1.500 kr.
CMS til behandlereI kan selv tilføje og fjerne en behandler2.500 kr.
Specialdesignet formularPatienten kan beskrive problemet, før I svarer1.500 kr.

Beløbene er ekskl. moms og de samme som i prisberegneren.

Fra problemområder til fast pris

Det er nok at vide, hvilke problemområder og behandlere siden skal have, før du får en pris.

  1. Skriv problemområderne

    Lav en kort liste over det, patienterne oftest beskriver.

  2. Prøv beregneren

    Vælg antal sider og tilvalg, og se, hvad siden kommer til at koste.

  3. Fortæl om klinikken

    Skriv, hvor mange behandlere der er, og hvordan I bestiller tid i dag.

  4. Få en fast pris

    Pris, tidsplan og plan ligger fast, før vi aftaler et projekt.

Spørgsmål fra fysioterapeuter om hjemmesiden

Hvad koster en hjemmeside til en fysioterapeut?

Prisen følger antallet af sider: fra 3.495 kr. ekskl. moms for op til tre sider, fra 9.495 kr. for 4–8 sider og fra 17.495 kr. for 9–15 sider. Fuld tekstforfatning og fotografering er ikke inkluderet i den beregnede pris. Booking, CMS og specialdesignet formular er valgfrie.

Skal siderne være ordnet efter problemer?

Det kan hjælpe, fordi patienter søger efter det, de mærker. Hvilke problemområder siden skal have, vælger I selv.

Kan hver behandler have sin egen bookingkalender?

Ja, hvis jeres bookingværktøj kan indlejres pr. behandler. Jeg lægger linkene ind for 1.500 kr. ekskl. moms. Selve værktøjet og dets abonnement betaler I selv.

Må jeg skrive, hvad en behandling koster?

Ja, hvis priserne er faste. Står de på siden, skal de være rigtige, så I kan stå inde for dem.

Hvem sørger for teksten om behandlingerne?

Fuld tekstforfatning og fotografering er ikke inkluderet i den beregnede pris. Jeg kan hjælpe med at ordne indholdet, og I godkender teksterne, før de bruges.

Lover du, at siden giver flere patienter?

Nej. Jeg bygger siden, så det er let at forstå og bestille tid. Hvor mange der gør det, afhænger af mange ting uden for siden.

Klinikker, booking og pris

Skal siden begynde ved patientens problem?

Fortæl, hvilke problemer patienterne oftest beskriver, og hvordan I bestiller tid i dag. Du får en personlig og uforpligtende dialog om, hvordan siden kan opbygges.

Direkte til mig: +45 20 71 02 89 · ow@oscarwinther.dk

Beregn din pris · Kontakt mig